Linux vs Windows · Čtvrtek květen 15, 2008

Nechci dělat extra reklamu, prát se o to, co je správné, ale spíše napsat svoje názory, kterými se nemáte řídit.

Kvůli ceně volím bezplatné distribuce Distribuce GNU/Linuxu, které mají jednoduchou instalaci.
Výhoda Linuxu je třeba, že si můžu měnit, co se mi nelíbí. Například se mi nelíbí celé grafické rozhraní systému, tak si nainstaluji jiné. Windows mají grafické rozhraní a jiné věci pevně vestavěné.
Věc která se mi zdá a nemám přesně zdokumentovanou, že na stejném stroji trvá načtení Linuxu + dalších programů kratší dobu, než načtení Windows. Když se podívám do tabulek, tak vidím, že třeba Debian Linux má menší nároky než Windows.
Snad všechny distribuce obsahují balíkovací systém, který mi hodně pomáhá. Je to program, který mi ukáže většinu programů použitelných v dané distribuci a umožní mi si nějaký vybrat a stáhnout. Což je podle mě rychlejší než procházení webu hledáním nějakého software.
Stabilita a spolehlivost platily před řadou let, Windows XP nepadají příliš často, pokud jim nepomůžu. V době W98 byl Linux stabilní. Naposled tento argument chvilkově ožil se zveřejněním Windows Vista. Pokud však má někdo nepořádek v systému, aby mu padal(viry, cracky, neaktualizuje,…) a často reinstaluje systém, tak tomu nemusí změna systému pomoc. Je pravda, že je malá pravděpodobnost, že by chyba jednoho programu byla schopna shodit systém. Nejníže jsem skončil v příkazovém řádku, když jsem si hrál s grafickým serverem. Server se mi povedlo zapnout hned.
Na Linux existuje daleko méně škodlivých programů a je malá pravděpodobnost, že nějaký chytnu – mno je pravda, že málokterá distribuce Linuxu mi dovolí běžně pracovat se všemi právy. Když po mě systém chce heslo, aspoň se zamyslím. Navíc je obecně u otevřeného software kladen důraz na bezpečnost. Nyní je otevřenost zdrojových kódu výhoda – chyby hledá řada programátorů z celého světa a můžou je opravit nebo aspoň ohlásit.
Samotná otevřenost systému a možnost jej měnit asi nemusí zaujmout neprogramátory, ale obsahuje v sobě řadu výhod: bezpečnostní chyby(pro viry,…) hledá hodně lidí na světě a můžou je opravit nebo aspoň ohlásit. Aktuálně je to výhoda(nevylučuji, že za 10 let budou chyby hledat hlavně crackeři a zneužívat je, i když to považuji za nepravděpodobné). Rychlost vývoje a potenciál do budoucna vidím více u Unixových systémů, než u Windows.
Rozdílný je třeba systém cest k souborům, i když mi ten na Unixových systémech přišel zpočátku nepřehledný, rychle jsem jej pochopil a považuji jej za lepší.
Další technické výhody Unixů jsou třeba nedělání bordelu na disku(fragmentace), nemají centrální registry, atd.

— Dan Hejduk

---

Komentář

Příkazy Textile

23. květen 2018, 12:26